Najvažnije vijesti:


VIJESTI | Mostar

Zatvara se Ured OHR-a u Mostaru


18. 03.
2010.

Mostarsko sjedište Ureda visokog predstavnika (OHR) međunarodne zajednice u BiH, bit će zatvoreno 30. juna, saopćeno je danas na press konferenciji u Mostaru. To je novinarima saopćio visoki predstavnik Valentin Inzko.  Saopćavajući ovu odluku, visoki predstavnik je rekao kako je ona motivirana svim onim što je urađeno u Mostaru. On je rekao kako je za neke ovakav potez možda iznenađenje, no dodao je kako je siguran da je za sve one koji su angažirani oko pitanja Mostara i Hercegovine bilo jasno da je ovakva odluka blizu.



„Ako ćemo biti potpuno iskreni, moramo priznati da ne postoje dovoljno konkretni razlozi za nastavak prisustva cijelog ureda OHR-a u Mostaru“, rekao je Inzko.

On je podsjetio na historijat angažmana međunarodne zajednice u Mostaru, počevši još od 1994. godine i dolaska Hansa Koschnicka u ovaj grad.

„Dakle, s obzirom na činjenicu da je imenovan novi gradonačelnik, te da je administrativno ujedinjenje Mostara u najvećoj mjeri okončano, OHR Jug je došao do kraja svoje važne i izazovne misije“, rekao je Inzko.

On je priznao da je „politička slika Mostara mnogo složenija“, ali je dodao da „mostarski političari imaju sva sredstva koja su im potrebna da osiguraju normalno funkcioniranje grada“, rekavši i kako je „ono što je nedostajalo je politička volja“.

Inzko je rekao i kako međunarodna zajednica nikada neće biti u poziciji da stvori grad koji će ispuniti očekivanja njegovih građana, rekavši kako samo građani Mostara to mogu učiniti.

„Dakle, sada je važnije nego ikada da izabrani gradski zvaničnici preuzmu punu kontrolu i odgovornost za razvoj grada. Oni su ti koji su odgovorni za grad“, izjavio je Inzko.


„Dozvolite da budem jasan, moja odluka da zatvorim ured u Mostaru ne nagovještava zatvaranje OHR-a. Vijeće za implementaciju mira je bilo veoma eksplicitno u fbruaru kada je potvrdilo da tranzicija u instituciju predvođenu Evropskom unijom i dalje ostaje cilj, ali to će se desiti tek kada bude ispunjeno pet ciljeva i dva uslova koji su neophodni za zatvaranje OHR-a.

Olduka o zatvaranju OHR-a u Mostaru dolazi u kontekstu šireg procesa revizije funkcija i prioriteta OHR-a u skladu sa onim što je istaklo Vijeće za implementaciju mira, te realnim izazovima sa kojima se zemlja suočava“, naglasio je Inzko.


- STUDIO88 RTM

FLVMplayer
prilog [1212KB]

Komentari čitalaca na ovaj tekst (0)

Upišite svoj komentar


Sve vijesti
Najvažnija vijest

audio prilog VIDEO/FOTO: U Mostaru totalni haos

Nešto prije 15 sati doznaje se da su dva autobusa zaglavljena u naselju Kolonija. Iz Štaba civilne zaštite Grada Mostara su obavijestili da će vrlo brzo biti odblokirana. Radnici JP Parkovi su uspjeli izvući putnike iz autombila na Kobilovači u naselju Miljkovići. Praktično je prokrčen put do SKB Mostar i uskoro će biti dostavljena hrana u bolnicu...

Novi sadržaji na sajtu

Ozvaničen početak rada Raiffeisen INVEST

Danas je na konferenciji za novinare ozvaničen početak rada društva  Raiffeisen INVEST - društva za upravljanje otvorenim investicijskim fondovima, a koje je u vlasništvu Raiffeisen banke. Osnovna djelatnost društva je prikupljanje novčanih sredstava javnom ponudom investitorima, te upravljanje prikupljenim sredstvima. Na konferenciji je prezentiran i Raiffeisen CASH – prvi proizvod koji je Raiffeisen INVEST ponudio tržištu.


Zašto baš Vi zaslužujete romantični vikend za dvoje?

Treba vam samo mir, odmor i osoba od koje vam srce brže zakuca da bi romantični vikend bio uspješan? Budite originalni i napišite zašto baš Vi zaslužujete romantični vikend za dvoje u Snježnoj kući Rujište i pruža vam se šansa da ga i osvojite! 


Nova Renault servisna akcija - zamjena ulja po fiksnoj cijeni od 79,99 KM

Renault i Dacia ponovo misle na vlasnike svojih automobila u Bosni i Hercegovini. U okviru nove servisne akcije, koja traje do kraja februara, ovlašteni Renault i Dacia servisi nude besplatan kontrolni pregled cijelog vozila po najvišim standardima.

Kolumna novinarke Adise Busuladžić. Za pregled svih objavljenih tekstova kliknite ovdje.

Adisa Busuladžić (22.februar)

Kako izgledati 10 godina mlađe bez botoxa

Ceo tekst


Adisa Busuladžić (8.novembar)

Berlinski zid i Stari most: Šta se srušilo, a šta izgradilo u mom životu

Ceo tekst


Adisa Busuladžić (16.avgust)

Hercegovac - isti Kenjac

Ceo tekst

Vijesti u rubrikama
Anketa

Šta očekujete od 2012. godine?

Da bude bolja od prethodne

Da bude najgora do sad

Nista posebno, godina k'o godina

Rezultat glasanja

s

Zovko: Hitna pomoć je doslovno nemoćna!

Tijekom dana čitali ste o slučajevima gdje su trudnice bagerima prebacivane u mostarsku bolnicu. U intervencijama služba spašavanja je pružala pomoć najugroženijima, a mostarska 'hitna' danas je doslovno nemoćna, kazuje za Bljesak.info direktor Hitne službe Doma zdravlja Mostar Ivica Zovko.
detaljnije detaljnije

Slušajte nas uživo

Studio 88 live

Playeri na kojima streaming radi bez ikakvih problema:
Za korisnike Windowsa:
- Winamp
- Foobar 2000
- VLC (Video Lan Player)

Za korisnike Linuxa:
- Mplayer,
- XMMS,
- Kaffeine,
- Amarok

Ukoliko želite slušati stream playerima kao što su:
-Windows Media Player
-The Core Media Player
-Media Player Classic
-RadLight
-BSPlayer
i mnogi drugi koji koriste DirectShow windows podršku, potrebno je da instalirate ovaj fajl.

Neki playeri kao sto je Windows Media Player ne podržavaju m3u ekstenziju pa se stream može slušati samo direktnim linkom sa ove adrese.

Za slušanje u Real Playeru potrebno je instalirati ovaj fajl.

Više informacija o Ogg Vorbis codecu koji koristimo za streaming možete naći ovdje.